• Şikayet, Reklam ve Sponsorluk için Skype adresimiz live:betciyim 'dir. 

Tarih kanıtlar

nimren

Sadık Üye
Kayıtlı Üye
8 Haz 2019
824
839
93
Amerika’nın İlk Gizli Servisi Culper Ring ve Amerikan Devrimindeki Rolü
1776 yılının temmuz ayında bir araya gelen koloni delegeleri, Amerika Bağımsızlık Bildirgesi’ni kaleme alıp imzalar ve Britanya İmparatorluğu’ndan ayrılmak istediklerini deklare ederler. Kuşkusuz bu gelişmenin hemen ardından çatışmalar başlar. Kıta Ordusu ve General George Washington için yıl sonuna kadar işler hiç iyi gitmez. George Washington ve ordusu, New York’taki yerlerini terk ederek New Jersey’e çekilmek zorunda kalırlar. Daha da kötüsü Washington’un bilgi toplamakla görevlendirdiği casus, İngilizler tarafından yakalanır ve ihanet suçu işlediği gerekçesi ile asılır.

İçinde bulunduğu zor durumla mücadele etmek için yegâne bilgi kaynağını da kaybetmiş olan Washington bilgi toplamak için birkaç farklı grup örgütler. Bu gruplar, sivillerin askerlerden daha az dikkat çekeceği teorisiyle hareket etmektedir. Ancak 1778 yılına kadar New York’ta olup bitenleri öğrenmesini sağlayacak bir teşkilat kurulamaz.

İşte Culper Ring, bu zaruretler sebebi ile doğmuştur. Washington’un askeri istihbarat direktörü Benjamin Tallmadge, memleketinden birkaç arkadaşını istihbarat grubunda işe almayı başarır. Gruba dahil olanlar, casus ağına başka insanlar kazandırır. Birlikte çalışıp hayatlarını riske atmamak için son derece karmaşık bir sistem kurarlar.
 
Üst